ptáci a jejich chov ve velkém
Nejlépe uděláte, když ptáky nakoupíte přímo od chovatele. Odchyt prodávajícím musí být provedený opatrně a jemně. Aby ptáci neprožívali nadměrný stres. K odchytu je potřeba kruhová síťka z jemného plátna s hlubší kapsou. Potom zjistíme omakem, zda pták není vyhublý, jestli má v pořádku zobák, aby mohl bez problému přijímat potravu. Také musí mít čisté a suché peří u kloaky (vyměšovacího otvoru). Nezapomeňte zjistit, čím byli krmeni.
O přepravě jsme si povídali minule. Dnes se zastavíme u tzv. karanténní klece. Po příchodu domů umístěte ptáka do karanténní klece. Ta má být určena specielně pro nově přinesené nebo pro nemocné ptáky. Musí být umístěna co nejdále od ostatních klecí. Karanténa je nezbytnou prevencí před zavlečením infekčních, bakteriálních a parazitárních onemocnění do chovu. Její délku upravují veterinární předpisy.
Voliéra
O voliérách se dá říci, že to jsou bezesporu nejvhodnější chovatelská zařízení. Voliéru můžete umístit na zahradě, v domech, v oddělených „ptačích“ pokojích, ve sklenících i ve společných obytných prostorách. Klec můžete kdykoli vyměnit a přesunout. Voliéra bude pravděpodobně stát na jednom místě dlouhá léta. Popřemýšlejte tedy dobře nad jejím umístěním i vzhledem. Dobře si rozmyslete, jaké druhy v ní budete chovat. Ptáci musí mít možnost dostat se na slunce, ale i do stínu. Musí mít možnost se schovat před větrem. Druhy zimující venku potřebují zimoviště. A samozřejmě budku na vlastní odchov mláďat. Typů voliér je nepřeberné množství. Pravděpodobně se k nim vrátím v některém z dalších článků. Doporučuje se použít pletivo s co nejmenšími oky, aby jste se i v budoucnu mohli rozhodnout i pro velmi malé druhy ptactva.
Stejně tak existuje spousta variant budek, pastí na hmyz, krmítek, napaječek a osvětlení. Tyto volte v závislosti na druhu. V jedné voliéře můžete chovat více párů i více druhů.
Většina zpěvných ptáků neničí zeleň. Proto do venkovních voliér můžete vysadit i velké keře (bez černý, zimostráz, ptačí zob, pámelník), dále jehličnany (smrk, borovice, jalovec). Vnitřní části případné zděné strany můžeme nechat zarůst břečťanem, či jinou vhodnou popínavou rostlinou. Mimo estetické stránky jsou i lákavým místem pro hmyz, kterým se ptáci živí. Např. lichořeřišnici často napadají mšice. A ty jsou výbornou potravou pro odchov mláďat mnohých pěvců.
Do pokojových voliér se nejlépe hodí okrasní pěvci. Jedním z nich je např.:
Amanda nádherná (Erythrura gouldiae)
Tito krásní ptáčci pochází ze severní tropické Austrálie. Potřebují vyšší teplotu nad 24 stupňů Celsia a vlhkost 65-70%. Snáší 4-8 vajec. 14-16 dní trvá, než se vyklubou mláďata a po 22-24 dnech vylétávají mladí ptáci z hnízda
Snovač oranžový (Euplectes franciscana)
Je nenáročný a vhodný do zahradního domku. Pochází z Afriky. Je zvyklý žít v hejnech. Tito ptáci potřebují ve voliéře keře s hustými větvemi. Samečkové si na nich sami pletou hnízda. K tomu je jim nutné dodat i vhodný materiál. Kokosová vlákna, dlouhá stébla trávy, lýko.
Kardinál šedý (Paroaria coronata)
Má v češtině poněkud zavádějící jméno. Vzhledově totiž bývá ozdobou každé voliéry. Pochází z Jižní Ameriky. I tito ptáci si sami staví hnízda v keřích. Velmi rádi se koupou. Samečkové krásně zpívají, takže se často chovají i samostatně pro potěchu oka i duše.
Chůvička japonská (Lonchura domestica)
Tento druh ptáků byl vyšlechtěn před mnoha staletími v Japonsku. V přírodě jej tady nenajdete. Je nepostradatelným pomocníkem pro větší chovatele. Pokud zrovna hnízdí, ujmou se jakéhokoli vajíčka nebo mláďátka a s úspěchem ho odchovají.